Slimību ārstesanas principi

Patoloģiskā fizioloģijā izšķir trīs slimību ārstēšanas veidus — filoloģisko, patoģenētisko un simptomātisko ārstēšanu (8. att.)
Etioloģiskā ārstēšana ir vērsta uz slimības etioloģiskā faktora likvidēšanu. Piemēram, ja likvidē infekcijas izraisītāju un neitralizē Iii Iedarbības produktus, infekcijas slimība tiek pārtraukta. Etioloģlttknis ārstēšanas veids ir vispilnvērtīgākais, tomēr praksē to neicil nevar izmantot, jo slimības cēlonis nav zināms vai ar mūsu rīi lini esošajiem līdzekļiem to nav iespējams novērst. Tādos gadījumos cenšas lietot patoģenētisko ārstēšanu.
Patoģenētiskās ārstēšanas mērķis ir pārtraukt jau izveidojušos allimbas patoģenēzes mehānismu. Piemēram, cukura diabēta ārstēšanā ar labiem panākumiem lieto insulīna aizstājējterapiju, bet divpadsmitpirkstu zarnas čūlas gadījumā pastiprinātās kuņģa sekrēcijas samazināšanai izmanto holinolītiķus, alkālijas, vagotomiju un citus patoģenētiskās ārstēšanas veidus. Izmantojot aizstājējterapiju, jāņem vērā šāds patoloģiskās fizioloģijas vispārējs likums: kāda metabolisma produkta (vitamīnu, sālsskābes, hormonu) regulara ievadīšana organismā samazina šīs vielas endogēno produkciju.
Patoģenētisko ārstēšanu mūsdienu medicīnā izmanto plaši. Tomēr nereti trūkst līdzekļu, lai iedarbotos uz slimības patoģenēzes mehānismu, vai ari šis mehānisms nav pietiekami izpētīts. Tad lieto slmptomātisko ārstēšanu.
Simptomātiskā ārstēšana ir vērsta pret atsevišķiem slimības simptomiem, piemēram, pret sāpēm, klepu, vemšanu, caureju u. tml. Šis ārstēšanas veids ir visnepilnvērtīgākais, jo pati slimība netiek ārstēta, vienīgi tiek atvieglotas slimnieka ciešanas.


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru