Diferencēto un mazdiferencēto leikocītu attiecības maiņa asinīs

Normāli granulocitopoēze, arī metamielocītu veidošanās notiek kaulu smadzenēs. Asinīs cirkulējošo leikocītu lielākā daļa ir neitrofilie leikocīti, galvenokārt segmentkodolainās šūnas (50—70%). Stabiņkodolaino neitrofilo leikocītu ir daudz mazāk (3—5%), ļoti reti (0—1%) konstatē metamielocītus (jaunos neitrofilos leikocītus) jeb t. s. jaunās formas (Jf).
Mazdiferencēto leikocītu (mieloblastu, promielocītu, mielocītu) parādīšanās asinīs liecina par granulocītu diferenciācijas traucējumiem kaulu smadzenēs un kaulu smadzeņu barjeras caurlaidības palielināšanos. To izraisa leikopoēzes šūnu reaktīva vai neoplastiska hiperplāzija, kā arī pastiprināta leikocītu produkcija.
Leikocitozes pamatā var būt gan diferencēto leikocītu, gan mazdiferencēto leikocītu skaita palielināšanās, ko novērtē kā novirzi leikocītu formulā pa labi vai pa kreisi. Šī terminoloģija izriet no leikocītu veidu klasifikācijas, kādu lieto J. Arnets (7. Arneth). J. Arnets mieloīdās rindas leikocītus atkarībā no kodolu segmentu skaita un formas iedala 5 galvenajos tipos. Diferencētie, segmentkodolainie neitrofilie granulocīti nosacīti novietoti formulas labajā pusē, bet mazdiferencētās un jaunās formas — kreisajā pusē. Ja asinīs palielinās nepilnīgi diferencēto neitrofilo leikocītu skaits, saka, ka leikocītu formulā ir novirze pa kreisi. Ja leikogrammā pārsvarā ir diferencētie neitrofilie leikocīti ar lielu kodolu segmentu skaitu (5 vai 6) un nepilnīgi diferencēto neitrofilo leikocītu ir maz vai to nav nemaz, radusies leikocītu formulas novirze pa labi. Izšķir reģeneratīvo, reģeneratīvi deģeneratīvo un deģeneratīvo novirzi pa kreisi.
Reģeneratīvai novirzei pa kreisi raksturīgs palielināts t. s. novirzes indekss un pieaugoša leikocitoze, tā liecina par leikopoēzes šūnu aktīvu reģeneratīvo funkciju. Reģeneratīvā novirze pa kreisi var būt 1) hiporeģeneratīva (līdz stabiņkodolainajiem neitrofilajiem leikocītiem), 2) reģeneratīva (līdz metamielocītiem), 3) hiperreģeneratīva (līdz mielocītiem) un 4) leikemoīda (līdz promielocītiem un pat mieloblastiem asinīs).
Hiperreģeneratīva novirze pa kreisi mēdz būt smagas infekcijas slimības vai septiskas infekcijas gadījumā. Hiperreģeneratīvo novirzi pa kreisi nereti sauc par 1eikemoīdo reakciju, jo tad leikocītu formula ir līdzīga leikozes slimnieka leikocītu formulai. Ļoti svarīgi diferencēt leikemoīdo reakciju no leikozei raksturīgas leikogrammas. Leikemoīdā reakcija liecina par pārejošu lejkopoēzes šūnu reģenerācijas pastiprināšanos, bet leikoze ir leikopoēzes šunu neoplastiska (ļaundabīga) hiperplāzija.
Reģeneratīvi deģeneratīvā novirze pa kreisi liecina, ka pavājinājusies leikopoēzes šūnu reģenerācijas spēja un leikocīti iet bojā. Neitrofilo leikocītu novirzes indekss palielinās, samazinās leikocitoze, asinīs atrodamas deģeneratīvas leikocītu formas.
Deģeneratīvā novirze pa kreisi liecina par leikopoēzes pavājināšanos un neitrofilo leikocītu diferencēšanās traucējumiem. Asinīs ir daudz stabiņkodolaino neitrofilo leikocītu ar deģenerācijas pazīmēm citoplazmā un kodolā, izteikta neitropēnija, segmentkodolaino leikocītu skaits ir samazināts, metamielocītu nav.
Mazdiferencēto neitrofilo leikocītu skaita samazināšanās un hipersegmentētu leikocītu parādīšanās asinīs ir leikocītu formulas novirze pa labi. Parasti rodas arī leikopēnija. Šāda aina liecina par granulocitopoēzes pavājināšanos. Tās cēlonis ir intoksikācija, staru slimība, B12 vitamīna deficīta anēmija. Dažkārt granulocitopoēze pavājinās arī infekcijas slimības lūzuma periodā (pirms rekonvalescences).
Lai leikogrammas klīniskais novērtējums būtu pilnvērtīgs, jāanalizē atkārtoti izdarītas asins analīzes un jāņem vērā slimības klīniskā aina. Pieaugoša leikocitoze bez novirzes pa kreisi parasti liecina par leikocītu aktīvas un pilnvērtīgas aizsargfunkcijas sākumu. Ja palielinās gan leikocitoze, gan arī novirze pa kreisi, jāsecina, ka leikopoēzes sistēma funkcionē ļoti saspringti un aizsargfunkcijai tiek izmantoti nepilnīgi diferencēti leikocīti. Leikocitozes samazināšanās, ja vienlaikus samazinās arī novirze pa kreisi, var liecināt par slimības lūzumu izveseļošanās virzienā. Turpretim, ja leikocitoze samazinās, bet novirze pa kreisi palielinās, mieloīdās rindas šūnu reģenerācijas spēja, acīm redzot, izsīkusi un slimība ieguvusi nelabvēlīgu norisi.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru